czwartek, 2 stycznia 2014

"Skup Się. Prosta Droga Do Sukcesu" Leo Babauta - Moja opinia, mała recenzja

Cześć Kochani!
Dzisiaj mamy chyba drugi raz recenzję książki. Nie będzie to dokładna recenzja tej książki, nie będę omawiać każdego rozdziału, nie będę opowiadać z dokładnością do jednego wyrazu całej książki. Bo po co? Jeżeli opowiem wszystko teraz, to tak jakbyście już znali zakończenie książki i znali jej treść, więc po co mielibyście ją czytać. Podzielę się z Wami moimi osobistymi odczuciami na temat książki, aby zachęcić Was do przeczytania.


"Skup się. Prosta droga do sukcesu." - Leo Babauta

O czym jest ta książka? Skup się, skup się, skup się.

No właśnie. To nie takie proste jakby się nam wydawało. Leo -  autor znanego bloga Zen Habits - opisuje swoje sposoby na upraszczanie każdej z dziedzin naszego życia i pracy. Przekonuje nas by skupić się na jednej rzeczy. Odłączyć się od sieci i poświęcić całą swoją uwagę jednemu zajęciu.

Ale jak mamy skupić się  gdy ciągle przychodzą do nas mejle, sms'y, ciągle ktoś do nas dzwoni i czegoś od nas chce, a na facebooku ciągle przychodzą do nas nowe powiadomienia?Leo ma na to sposób, którym się z Wami podzieli. Nie namawia abyśmy krok po kroku wykonywali jego polecenia. Jego plan działania ma być dla nas tylko inspiracją. Sami musimy dojść do swojej idealnej rutyny. Ogranicza wszystko do minimum.  Przypomina jak ważny jest minimalizm i prostota. No i oczywiście skupienie :) Bez niego ani rusz! Bo przecież nie zrobimy (np) projektu, nie napiszemy powieści, nie przeczytamy książki odpisując na mejle i rozmawiając przez telefon w jednym czasie. Babauta pomaga nam rozdzielić trzy procesy; tworzenie, przyswajanie  informacji i komunikacja. Opracował prosty system wykonywania Niezwykłych Rzeczy. On po prostu pomaga nam nie zwariować w świecie, w którym ciągle trzeba być on-line.

Ta książka bardzo mi pomogła. Dzięki niej mam więcej czasu na tworzenie i inne przyjemności. Facebook nie woła ciągle "sprawdź mnie!", a poczta nie krzyczy "dostałam nową zawartość, przeczytaj ją!". Zrozumiałam, że nic się nie stanie, gdy nie odpowiem na sms'a od razu, bądź nie przeczytam nowego posta na moim ulubionym blogu. Przecież na to przyjdzie czas po skończeniu ważnych spraw i obowiązków.

Myślę, że to książka idealna dla osób, które czują się przytłoczone tym co mają do zrobienia,  praca wymyka się spod kontroli, są niezadowolone z efektów swojej pracy.


~ Mary

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz